Feng Shui Nedir Vikipedi

Feng shui Uzak Doğu’nun mistik dünyasından doğan bir öğretidir. Feng Shui Nedir sorusuna verilecek en doğru yanıt onu bir din olarak dogmalaştırmamak, bir yaşam tarzı, bakış açısı ve felsefi bir kabul olarak ele almak olacaktır. Rüzgâr ve su kelimelerinin birleşiminden oluşan tamlama, yaşam enerjisinin doğru kontrolünü sağlamaya yönelik yönergeler sunmaktadır.

Ortalama 5.000 yıllık bir geçmişi olduğuna inanılan öğreti, yaşam enerjisi ile insan hayatının daha iyi olabileceğine inanca dayanmaktadır. Doğa ile uyum içinde olmayı anlatan Feng Shui inancı günümüzde ideolojik, felsefe, dekoratif, mimari gibi pek çok alanda tezahürleri ile bilinmektedir.

Feng Shui Bilgisi Nasıl Kullanılır? 

Genel yargıların yanı sıra en doğru enerji kurulumu için kişiye özel analizlere başvurulmaktadır. Kişinin enerji haritasındaki yoğunluklar, eksiklikler ve gereksinimler planlanarak dekorasyon önerileri verilmektedir. Chi uzmanlarınca yapılan analizlerin yanında genel bilgiler için Feng Shui kitaplarından da yararlanılmaktadır.

For other uses, see Feng shui (disambiguation) .

Feng Shui’ye Göre Ev Dizaynı Nasıl Yapılır?

Yatak odası, banyo ve oturma odası merkezli hazırlanan önerilerde alanın ruhu, enerji gereği, rengi ve materyallerinin yanı sıra eşya yerleştirme konusunda da tavsiyelere yer verilmektedir. Örneğin yatak odası tasarımında sakinleştirici renkler kullanılması salık verilmektedir. Sıcaklık için küçük kırmızı aksesuar ve mumlar seçilebilirken, elektronik eşyaların yatak odasından uzak tutulması şarttır. Yatağın pencere önüne yerleştirilmemesi ve duvara yaslanması önem arz ederken, kullanıcıların kua sayılarına göre detaylı dekorasyon yapılmaktadır.

Banyoda açık renkler öne çıkarken, temizlik ve hava sirkülasyonu birincil önemdedir. Klozet kapağının kapalı tutulması şart koşulurken, banyoda kırmızı renkten uzak durulmalıdır. Oturma odasında ayna ve parlak yüzeyler tercih edilmektedir. Giriş kapısının karşısında yüksek mobilyalar koymaktan kaçınılırken, şömine gibi bir alan düşünülüyorsa odanın güneyi veya güneybatısı onun için uygun olacaktır. Aydınlatma büyük önem taşırken, odada yoğun mobilya kullanımından kaçınılmalı ve sadelik üzerine bir tasarım düşünülmelidir.