Evde Salça Nasıl Yapılır

  • admin

Evde bahçesinde domates yetiştirenler ve ben ev salçası severim daha iyi olur söyleyenler sizler için evde nasıl salça yapılır araştırdık. Biraz zahmetli iş ama bir o kadarda güzel. Haydi domates salçası yapmaya.

domates-salcasi-trendsokak

Malzemeler

20 kilogram domates
300 gram kaya tuzu

Yapımı

Öncelikle domatesleri yıkayarak iyice temizleyin ve yeşil saplarından ayırın. Küçük boy domatesleri ikiye bölün, daha büyük boy olanları birkaç parça olacak şekilde dilimleyin. Kapaklı, büyük bir kaba domatesleri koyun. Domatesleri 3-4 gün kadar yumuşamaları ve kabuklarından ayrılmaları için bu kapta bekletin. Bu süre boyunca üzerinin kabuklanmaması için domatesleri karıştırmayı unutmayın.
Bekleme süresi bittiğinde büyük bir süzgeç alıp domatesleri kabuklarından ve çekirdeklerinden ayırın. Oluşan posayı ayırıp atın. Kabuk ve çekirdeklerinden ayrılan domates, sarı renkli domates suyu ve püre haline gelir. Bu sarı renkli suyu ve püresini birbirinden ayırmak için karışımı bez torbalardan süzmek gerekir.

Sarı su püreden ayrıldıktan sonra elinizde salçanın özü kalır. Bu adımdan sonra salçayı iki şekilde hazırlayabilirsiniz.

– Güneşte kurutma yöntemi;

Güneşte bekleterek hazırlamayı tercih ederseniz, önce salça özüne tuzu ekleyip karışımı geniş tepsilere koyun. Fazla suyunu çekmesi ve uygun kıvama ulaşması için bu tepsileri güneşte bekletin.
Güneşte bekletirken, tepsilerdeki domatesi günce iki kez karıştırın ve üzerlerinde toz, toprak, vb. gibi yabancı maddeler birikmemesine dikkat edin. Güneşte kurutma yöntemi sırasında salçanın üzerinin kabuklanmamasına ve küflenmemesine dikkat etmek gerekir. Yaklaşık 4-5 gün sonra tepsilerdeki domates suyunu iyice çeker ve uygun kıvama ulaşır.

– Evde kaynatma yöntemi;

Eğer hazırladığınız domates püresini güneşte kurutarak salça yapma imkanınız yoksa evde kaynatma yöntemini kullanabilirsiniz. Domates püresini büyük bir kazana koyup tuzunu ekledikten sonra iyice suyunu çekene kadar kaynatın. Kaynarken sık sık karıştırmayı unutmayın.
İyice suyunu çekip kıvamını bulduğunda salçayı sıcakken, daha önceden sıcak suyla iyice yıkanmış kavanozlara koyun. Kavanozların ağzına bir parmak kadar zeytinyağı koyup kapaklarını sıkıca kapatın ve kavanozları ters çevirin.

Ek bilgiler

Sulu domateslerden daha az salça elde edeceğinizi unutmayın. Etli domatesler (armut domates) salça yapımı için daha uygun olur.
20 kg armut domatesten yaklaşık 2-3 kg salça elde edilebilir.
Seçtiğiniz domatesin tadı salçanızın da tadını doğrudan etkiler.
Hazırlayacağınız salçayı uzun süre saklamak ve kullanmak niyetindeyseniz daha çok tuz kullanmanız gerekir.
Salçayı en sağlıklı şekilde cam kavanozlarda saklayabilirsiniz. Salçanızın bozulmasını istemiyorsanız büyük boy kavanozlar yerine orta boy kavanozlar tercih edin. Bir kez açılan kavanozu uzun süre bekletmeyin, bozulmadan tüketin.