E-Ticaret Siteleri için Etbis Kaydı Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

E-Ticaret Siteleri için Etbis Kaydı Nasıl Yapılır

E-Ticaret Siteleri için Etbis Kaydı Nasıl Yapılır Resimli Anlatım – Son çıkan yasaya göre E-ticaret siteleri için etbis kaydı nasıl yapılır sorusuna yönelik yazımızı sizler ile paylaşmaktayız.

Etbis, İnternet üzerinden satış yapan kişilerin kayıt olması gereken Elektronik Ticaret Bilgi Platformu’dur. E-devlet ile birlikteliği bulunmaktadır. Etbis kayıtlarının açıldığına dair yayınlanan resmi yazı : https://www.eticaret.gov.tr/App/Site/AnnouncementDetail
Yayınlanan yazıya göre açıklamalar “1/12/2017 tarihi itibarıyla faaliyette olan hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcılar yükümlülüklerini bu tarihten itibaren 30 gün içinde yerine getirecek. Ayrıca elektronik ticaret ortamında sınır ötesi elektronik ticaret gerçekleştirilmesi halinde ülke ve ödeme yöntemi bazında bu ticaretin yıllık hacmine ilişkin bildirim ise her yıl Mart ayı sonuna kadar yapılacak.” bu şekildedir.

Etbis Kaydı Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

İlk olarak Elektronik Ticaret Bilgi Platformunun kayıt linkine gidiyoruz.

Link: https://www.eticaret.gov.tr/App/Site buraya giriş yaptıktan sonra Sağ üstte bulunan ETBİS Giriş butonuna tıklamanız gerekiyor.

etbis e devlet ekranı

etbis e devlet ekranı

Üstte yer alan e-devlet giriş ekranından https://etbis.eticaret.gov.tr adresine GTB etbis uygulamasına bağlantı kuracaksınız.

Bundan sonraki işlemler ise sırasıyla şöyle,

etbis kaydı nasıl yapılır 1

etbis kaydı nasıl yapılır 1

Bu ekran üzerinden Genel sekmesinden İşletme bilgilerinize yönelik; İşletme Adı, Mersis Numarası, Vergi Numarası ve Sınır ötesi sorusunu cevaplandırıp Kaydet butonuna tıklayarak ilerliyoruz.

etbis kaydı nasıl yapılır 2

etbis kaydı nasıl yapılır 2

İkinci sekme olan Mal ve Hizmetler kısmına geldiğinizde Hangi sektörde hizmet veriyor iseniz onu doldurup Kaydet butonuna tıklamanız gerekiyor.

etbis kaydı nasıl yapılır 3

etbis kaydı nasıl yapılır 3

Üçüncü sekme Ticaret Türü / Ödeme kısmına gelerek burada Ticaret Türünüzü ve Ödeme Türünüzü belirtiyorsunuz ve Kaydet diyerek ilerliyorsunuz.

etbis kaydı nasıl yapılır 4

etbis kaydı nasıl yapılır 4

Dördüncü sekme üzerinden Kep Adreslerinizi veya Adresinizi belirtmek için Yeni Kayıt Ekle butonunu kullanıp kep adresinizi eklemeniz gerekiyor.

Kep adresiniz yok ise: http://pttkep.gov.tr/nasil-basvuru-yapilir adresine girip KEP için Bireysel/Kurumsal başvurunuzu yapabilirsiniz.

etbis kaydı nasıl yapılır 5

etbis kaydı nasıl yapılır 5

Beşinci sekmede Ödeme ve Elektronik Para yer almaktadır; bu kısımda ise Firma Adı, Yurt Dışı Firma Adı,  Üye İş Yeri Numarası istenmektedir. Gerekli bilgileri doldurduktan sonra sağ alttan Kaydet butonuna tıklayarak ilerliyoruz.

etbis kaydı nasıl yapılır 6

etbis kaydı nasıl yapılır 6

Altıncı sekme olan Lojistik kısmında ise hangi kargo ile çalışıyorsanız Kurum Adı ve Üye İş Yeri Numaranızı ekleyerek sağ alttaki Kaydet butonuna tıklayarak ilerliyoruz.

etbis kaydı nasıl yapılır 7

etbis kaydı nasıl yapılır 7

Yedinci kısımda ise Altyapı Sağlayıcınız var ise sağ taraftan Yeni Kayıt Ekle butonunu kullanıp Kurum adı ve Üye İş Yeri Numarası ile kaydet butonuna tıklayıp bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

etbis kaydı nasıl yapılır 8

etbis kaydı nasıl yapılır 8

Sekizinci adımda ise Bankalar ile alakalı bilgilerinizi; Banka Adı, Yurt Dışı Banka Adı, Elektronik Ticaret Kullanıyor Mu sorularına yanıt vermek için Yeni Kayıt Ekle kısmını kullanarak Kaydet butonuna tıklayıp ilerlemeniz gerekiyor.

etbis kaydı nasıl yapılır 9

etbis kaydı nasıl yapılır 9

Dokuzuncu adımda ise Veri Tabanları kısmından Ülke ve Şehir bilginizi girip sağ alt kısımdan Kaydet butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

etbis kaydı nasıl yapılır 10

etbis kaydı nasıl yapılır 10

Onuncu adımda ise Depolar / Üretim Yeri kısmından Depo ve Üretim Yerlerine yönelik bilgilerinizi Yeni Kayıt Ekle butonuyla ekleyip sonrasında kaydetmeniz gerekiyor.

etbis kaydı nasıl yapılır 11

etbis kaydı nasıl yapılır 11

Son adım olan on birinci adımda ise Kayıt ve Bildirim Onayına gelerek verdiğiniz bilgileri onaylamanız gerekiyor.

Etbis kayıt işlemi burada bitiyor, konu ile alakalı sorularınız için Yorum Yap kısmını kullanabilirsiniz.

  • Okan Dedeoğlu
    3 hafta önce

    ETBİS ‘e kayıt olabilimeniz için “Kayıtlı Elektronik Posta” (KEP) adresinizinde olması gerekiyor.