Çocuğunuza Paylaşmayı Öğretmenin Yolları Nelerdir

  • admin

Çocuğunuz paylaşmayı sevmiyorsa aşağıdakileri okuyup paylaşmayı öğretebilirsiniz.

paylasmayi-sevmeyene-nasil-ogretirim

Zaman ayırın
Çocuklar en iyi, yanlarında onlara yardımcı olan bir yetişkin varken öğrenirler. Çocuğunuza oyuncaklarını çıkartması için yardım edin ve onları odaya serin. Böylece oyuncaklarla beraber oynayabileceğiniz bir alanınız olur.

Örnek olun
Oyun sırasında çocuğunuzun kontrollü olması çok önemlidir. Eğer siz, o lego oynasın isterken mobilyalara tırmanıyorsa siz kendiniz legolarla bir kule yapmaya başlayın. Çocuğunuz, sizin yaptığınızı görecek ve size katılmak isteyecektir.

Mola verin
Eğer çocuğunuz paylaşmayı reddediyorsa oyununa ara verdirip bir köşeye çekmeli ve yaptığının kabul edilemez olduğunu ona anlatmalısınız. Oyundan uzaklaştırılmak sizinle daha işbirlikçi olmasına neden olacaktır ve sonra tekrar keyif aldığı yere geri dönmek de ona doğru hareketlerin ödüllendirildiğini gösterecektir.
Hayati beceriler

Oyun oynarken paylaşmasını bilmek çocuğunuzun ileri hayatında da kullanacağı yetenekler ka
zanmasını sağlar.

Sakinlik
Paylaşmanın önemini çocuğunuza anlatırken sakin kalmak ve rahatlatıcı bir tonda konuşmak başarının anahtarıdır. Paylaşmanın nasıl bir şey olduğunu ve bunun pozitif etkilerini çocuğunuza aşılrken bu ses tonu size başarı getirecektir.

Pozitif olun
Çocuğunuza neyi yapmamasını istediğinizi söylemek yerine, neyi yapmasını istediğinizi söyleyin. Çocuklar pozitif sözcüklere daha olumlu tepki verirler. ‘Oyuncağı arkadaşının elinden alma’ demek yerine ‘ Eda’ya oynaması için oyuncağını verir misin lütfen’ demek çok daha iyi bir etki yaratacaktır. Paylaştığı zaman ise çocuğunuza bunu takdir ettiğinizi belirten bir cümle kurmayı ihmal etmeyin.