arama

Baş, Bel Bacak ve Boyun Ağrılarına Ne iyi Gelir?

Baş, Bel Bacak ve Boyun Ağrılarına Ne iyi Gelir?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin

Bacaklar, boyun, baş ve beldeki ağrılar belirli yaşlardan sonra herkeste görülebiliyor. Ağrıları geçirmenin yolları neler bir bakalım.

Baş Ağrısı: Gündelik yaşamda herkesin sıkça sorun yaşadığı baş ağrıları beyindeki ciddi sorunlardan yada boyun kaslarının çok gerilmesi ile oluşabiliyor. Baş ağrısı sorunu olan birisi için öncelikle merkezi sinir sistemi için nörolojik muayene gerekiyor. Ağrıdan dolayı da kusma, denge bozukluğu, aniden baş ağrısı gibi durumlar acil olabilir. İhmal etmeden doktora gözükün. Gerilim baş ağrısında ise boyun kaslarının sert olmasından ya da uzun zaman aynı pozisyonlarda kalmasından dolayı ağrı durumları artar.

Boyun Ağrıları: Boyun ağrısında ise boyundaki hareket açıklığı ve bu hareketten dolayı kollara gelen ağılar, kollardaki duyu ile refleksin azalması gibi durumlar ciddi olabilir. Basit boyun ağrılarında ise boyun kaslarının tetik noktaları ile alakalı kas ağrıları oluşabilir. Boyun ile kol ve bacak ağrılarında bozukluk olabilir ve kaslarında dengesiz kasılması gibi durumlar olabilir.

Bel Ağrısı: Beldeki eğilimlerin durumu, öne kayması yada skolyoz gözlemlenmeli ve lokal bel ağrısı ve bel hareketlerinin de kısıtlanma dejeneratif disk hastalığı,ağrılardaki harekete karşı artışı ve bacaklara da yayılması gelişen skolyoz daha çok disk bozuklukları yada bel fıtıklarının habercisi olabilir. Ağrının şiddetlenmesi ve hastaları uykusundan edecek türden oldukları anda tehlike başlar. Ağrıda bir iltihaplı hastalık ya da tümör konusu olabilir. Bu gibi durumlarda ise MR çekilmelidir.

Bacak Ağrısı: Bacaklardaki ağrılar özellikle de disk ile eklemlerin hastalıklarından olabileceği gibi diz, kalça eklemlerinde kireçlenme denen kıkırdak bozukluğu, sinirlerin harap olması yada beldeki kanalın daralması ile sinir dokusundan kaynaklanabilir. Dizlerdeki şekil bozuklukları ile boyunun kısa olması, bir kalçanın yukarda olması ya da hastaların yürütülerek yürüme bozukluğu, topallık gibi durumları gözlemlenir. Beldeki hareketlerin ve ağrıların bacaklar kadar vurması, yürümede bozuklukların olması ciddi durumlar açabilir. Eklemlerdeki hareketlerde ise kısıtlanmalar, hareket ile birlikte artan ağrılar ve dizlerdeki eklemlerde  şişlik varsa doktorunuza acilen gözükmelisiniz. Yine bunla birlikte tiroidi diyabet gibi durumlarda olabilir.

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?