Ayna Kırılması Neden Uğursuzluk Getirir

  • admin

ayna-kirilmasi-neden-ugursuzluk-getirir

İnsanların özellikle dış görünümünü gözlemlemek için kullandıkları aynalara tarih boyunca ruhsal öğeler yüklenmiştir. Bu yüklenenler arasında yer alan en önemli husus aynaların kırıldıkları zaman uğursuzluk getirdiğidir. Neredeyse tüm dünya ülkelerinde kabul edilen bu durum ülkemizde de yaygın olduğundan dolayı bilmeyenleri bilgilendirmek adına ayna kırılması neden uğursuzluk getirir hususunda bilgi vermek istiyoruz.

Bu durumun temel sebebi ayna olmadığı yıllarda kendisini görmek için su kenarına gidip sudaki yansımasına bakan insanların yansımalarda doğaüstü şeylerin olduğuna inanmalarıdır. Eski çağlarda suya bakıp kendisini gören insanların su içerisinde ruhlarından bir parça olduğundan dolayı suda kendilerini gördüklerine inandıkları bilinenler arasında yer alıyor. Bu inanış zaman içerisinde tüm medeniyetlere yayıldığından dolayı insanlar yansımalara kutsal şeyler yüklemeye devam etmiştir.

Ayna icat edildikten sonra bu inanış devam ettiği için insanlar aynalar kırıldığı zaman yüklemiş oldukları kutsal şeylerin öldüğüne inanmışlar ve bu durumda kişiden bir parça alıp götürdüğü için ayna kırılmasının uğursuzluk getirdiğine inanmışlar.
Ayna kırılması neden uğursuzluk getirir konusunun temellerinde bu inanış yatmaktadır. Daha anlatılan birçok şehir efsanesi bulunsa da olayın gerçek açıklaması bu şekildedir.