arama

Anne Sütünün Faydaları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin

anne-sütünün-yararları

Öncelikle anne sütünün içerisinde bulunan maddelerin doğumdan itibaren altı ay boyunca çocuğunuz için tamamen yeterli olduğunu ve hem doyma hem de su ihtiyacı anlamında başka maddelere gerek olmadığını söyleyebiliriz. İhtiyaç duyulan bütün mineraller, vitaminler ve besinler zaten anne sütü içerisinde bulunuyor. Sadece D vitamini deri tarafından güneş ışınları sayesinde üretildiği için çocuğunuzu uygun saatlerde dışarı çıkararak güneş almasını sağlamanız gerekli D vitamini desteğini sağlayacaktır.
Anne sütü bebeğiniz için ideal denilebilecek bir yapıya sahiptir ve içerisinde inek sütünde bulunmayan yüzlerce farklı bileşik bebeğinizin hem gıda gereksinimini hem de bağışıklık sistemini destekleyici işlevler göstermektedir. Diğer besinlere göre çok daha kolay bir şekilde bebekler tarafından sindirilebilen anne sütü bu anlamda pek çok sindirim sorununa karşı da bebeğinizi korumaktadır.

Aynı zamanda her zaman her yerde hazır durumda olabilen anne sütünü herhangi bir işlemden geçirmek veya bir ürünle karıştırmak gerekmediğinden dolayı ideal sıcaklıktaki sütünüzün bebeğiniz tarafından kolaylıkla ve keyifle içileceğinden emin olabilirsiniz.
İçerisindeki düşük tuz ve protein oranının yanında çok daha kolay emilebilen demir ve kalsiyum elementleri sayesinde bebeğinizin kemik ve kan gelişimi tamamlanırken böbreklerinin de çok daha sağlıklı bir şekilde çalışması sağlanıyor.
Anne ile bebek arasındaki psikolojik ilişkinin ve duygusal bağın emzirme sırasında en güçlü halini aldığı ve bu durumun hem anne hem de bebek için ruhsal faydalar sağladığı biliniyor. Ruhsal olarak daha sağlıklı bir yapıya kavuşan bebeğin gelişimi de anne sütüne erişemeyen bebeklere göre çok daha iyi bir şekilde gerçekleşmekte.
Görebileceğiniz gibi sadece fiziksel olarak değil, duygusal olarak da büyük önem taşıyan anne sütünü içmek her bebeğin yaşamsal haklarından bir tanesi ve ebeveynlerin bu konuda çekinmeden ve sakınmadan bebeklerine gereken miktarda anne sütünü sağlamaları onun tüm hayatını etkileyecek şeyler arasında yer alıyor.

Anne sütünün özellikleri

Anne sütü özel yapıda, sindirimi kolay ve enfeksiyondan koruyucu nitelikleri zengin bir protein içeriğine sahiptir. Anne sütünde protein ve minerallerin inek sütüne göre daha az olması, sindirim ve böbrekler açısından bebeğin yüklenmesini önler. Anne üstündeki demir, çinko gibi minerallerin emilimi, inek sütüne göre çok daha fazla, örneğin demir için beş katıdır. Anne sütünde sindirimi kolay doymamış yağ asitlerinin oranı yüksektir. Beyin ve sinir sistemi için şart olan temel ve zorunlu yağ asitleri ise inek sütüne göre 8 kat olup, ilk 4 ay boyunca bebek tarafından sentezlenememektedir.