Anksiyete Nedir – Anksiyete Bozukluğu ve Tedavisi

  • admin

Anksiyete Nedir

Anksiyete Nedir – Anksiyete Bozukluğu ve Tedavisi – Psikolojik rahatsızlık olarak bilinen anksiyete nedir, anksiyete bozukluğu nelere yol açmaktadır ve kelime anlamı nedir? sorusunun cevabını sizlerle paylaşmaktayız. Kaygı bozukluğu yaşayan kişiler panik seviyelerinin yükseldiği kriz durumlarında her zaman ve her yerde çok kötü bir şey olacakmış duygusuna kapılarak içinde bulundukları durumu olduğundan daha kötü, tehlikeli görme eğilimindedirler.

Anksiyete kelime anlamıyla kaygı bozukluğu anlamına gelmektedir. Kişilerde kaygı bozukluğu sezildiğinde psikolog tarafından uzman bir müdahale yapılması gerekmektedir. Çünkü kaygı problemi yaşayan insanlar hayatlarında sorunlarla karşılaşmakta ve günden güne daha kötüye gitmektedir. Eğer sizde de kaygı bozukluğu var ise uzman bir psikoloğa gözükmenizi tavsiye ediyoruz.

Anksiyete Nedir

Anksiyete Bozukluğu

Kaygı bozukluğu olarak bilinen anksiyete, uzun zaman muayene görmez ve hasta tarafından bir işlem yapılmazsa kötü sonuçlara götürmektedir. Türkiye ülkesinde oldukça fazla rastlanan anksiyete bozukluğu hastalığı acilen bir psikolog derneği toplantısı ile ele alınmalıdır. Bu durum ülkemizde yaşayan vatandaşlarımızı oldukça fazla tehdit etmekte ve kötü sonuçlara götürmektedir.

Bu konu hakkında düşünen ve araştırmacılar tarafından özellikle erken yaşta yaşanan travmatik olayların bireylerin korku işleme mekanizmalarında hassasiyete yol açarak stres tetikleyicilerine karşı aşırı duyarlı hale gelmelerine yol açtığını da belirtiyor.

Anksiyete Bozukluğu

Anksiyete Tedavisi

Türk Psikiyatri Derneği tarafından yayınlanan Anksiyete Tedavisi makalesinde bu durum şöyle yer almaktadır;

İlk yapılması gereken bir psikiyatri uzmanına başvurmaktır. İlk başvuruda kapsamlı bir psikiyatrik değerlendirmenin yanı sıra, bu belirtilerin herhangi bir fiziksel hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için bazı incelemeler yapılacaktır.

Tedavi gören YAB’lı hastaların çoğunluğu tedaviden yarar görür. Psikoterapi ya da ilaç tedavileri uygulanabilir. Bu yöntemlerden birinin ya da birlikte uygulanmasının etkin olduğu gösterilmiştir. Hangi tür tedavinin size uygun olabileceğine doktorunuzla birlikte karar vermek yerinde olacaktır. Bir kişi için uygun olan bir tedavi, diğeri için uygun olmayabilir.”

Anksiyete Tedavisi