arama

Adet Görmeme Nedenleri Nelerdir

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • admin

Adet görmeme nedenleri, adetim gecikti, adetim gecikti hamile miyim sorularının cevapları bu yazımızda…

Kadınların her ay yaşadığı adet dönemi, hem fiziksel hem de psikolojik sebeplerden dolayı düzensizliklere maruz kalabilir. Kadın sağlığında önemli bir yeri olan adet dönemi için daha özenli olmak ve beden sağlığına önem vermek şarttır. Adet görmeye başlayan her kadının, bu süreci olumsuz şekilde etkileyecek faktörleri öğrenmesi sağlığı açısından iyi olacaktır.

Hangi Faktörler Adet Dönemine Etki Eder? 

adet görmeme nedenleri

Adet dönemine hem fiziksel hem de psikolojik faktörlerin etki ettiğini biliyoruz. Psikolojik açıdan değerlendirecek olursak; yaşanan olumsuz gelişmeler elbette bedenimizi de direkt olarak etkiler. Mide, karın ve baş ağrısı gibi durumlar adet dönemi için de geçerlidir. Aşırı şekilde yaşanan mutsuzluk, ciddi travmalar ve buna bağlı durumlar sonucunda kadınların adet görmemesi söz konusudur.

Gecikme ve aşırı ağrılı adet dönemleri de buna bağlanabilir. Adet dönemine yakın olan süreçlerde kadınları, ruhsal anlamda rahat ve sakin bir süreç geçirmek için dikkatli olmalıdır. Psikolojik bir etki ortada yokken adet görmeme durumu yaşanırsa, fiziksel faktörler ele alınmalıdır. Yaşanan bir ameliyat, kullanılan ilaçların dozu ya da türü, hamilelik olasılığı ve fiziksel yaralanmalar nedeniyle de adet görmeme meydana gelebilir.

Adet Görmeme Sorunu İçin Ne Yapılmalı ?  

Eğer psikolojik nedenlerden dolayı ise, kadınların bunu engellemeleri kendi elindedir. Ancak fiziksel bir etkiden bahsediyorsak, mutlaka kadın doğum uzmanları aracılığı ile çözüm aranmalıdır. Adet dönemine etki eden fiziksel faktörlerin tespiti ve buna uygun muayene ve tedavi yöntemleri için doktor kontrolü şarttır.

Genellikle adet düzenleyici ilaçlar ve egzersizler verilir. Düzenli şekilde kontroller sağlanarak yeniden adet görme gerçekleştirilir. Kadın sağlığı ve üreme açısından adet görmeme sorununa zamanında müdahale edilmesi oldukça dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Adet görmeme nedenleri nelerdir için her zaman uzman yardımı alınmalıdır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • esra
  3 sene önce

  güzel yazı olmuş sağolun

  4
  yorum beğen