arama

13-14-15 yaş için Diyet Listesi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin

Bebeklik döneminden sonra gelişmenin en fazla olduğu, genellikle 12-18 yaş arasını kapsayan ergenlik döneminde kilo alımı ergenlerin sorunlarından biridir. Kilo alımı ergenlik döneminde büyüme ve gelişmenin getirdiği bir durum olsa da yenilenlere dikkat edilmezse büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Aşırı yeme başta obezite olmak üzere hastalıklara kapı açarken, psikolojik anlamda arkadaşları tarafından hoş olmayan cümlelere maruz kalma ergenleri etkilemektedir. Ergenlik dönemi yaşları birbirini zincir gibi etkilediğinden 13-14 yaş, diyet listesi 15 yaş, diyet listesi 14 yaş ve 16 yaş diyet listesi birbirinin benzeri olmaktadır. Diyet listesi 13-14 yaş için diyet listemize bir göz atalım:

Kahvaltı için: 

buğday ekmek

Protein alımı için peynir

Bol sebze tüketimi, içecek için süt

 

Ara öğün için:

Meyve

 

Öğle öğününde hafif bir sebze çorbası,

Protein alım için balık, et ürünü ve su

 

2. ara öğün olarak gene meyve

 

Akşam öğününde öğle yemeğinde yenenler tüketilebilir. 

13-14-15 yaş için Diyet Listesi

Diyet listesi 15 yaş, diyet listesi 14 yaş ve 16 yaş diyet listesi de yukarıda bahsedilen diyet listesine benzer olacaktır. Çünkü 15 yaşında uygulanan bir diyet, 14 yaşından kopuk halde olursa metabolizma kendini toparlayamaz. Besinlerin alım miktarlarında bireysel farklılıklar göz önünde bulundurulmalıdır. 

Yenilen sebzeler, meyveler, içecekler çeşitlendirilmelidir. Metabolizmayı hızlandırmak için bol su içilmeli, psikolojik anlamda kendini motive edebilecek yapıda olmalı, düzenli bir şekilde spor yapılmalıdır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.